lutego 25, 2018

Fokker E.V Arma Hobby Junior set - INBOXModel: Fokker E.V - Junior set
producent: Arma Hobby
Skala: 1/72

Pod koniec roku 2017 pewnym zaskoczeniem na rynku modelarskim okazało się wydanie przez polskiego producenta Arma Hobby modelu samolotu Fokker E.V (D.VIII) w skali 1/72.
Zaskoczenie było podwójne, po pierwsze model ukazał się bez szumnych zapowiedzi jak to w zwyczajach innych producentów zauważyć można, po drugie nie był to model samolotu polskiej konstrukcji do czego Arma Hobby nas przyzwyczaiła.
Fokker E.V to niemiecka konstrukcja z ostatnich miesięcy Wielkiej Wojny, samolot ciekawy pod kilkoma względami, natomiast dla mnie szczególnie interesujący ze względu na jego znaczenie dla polskiego lotnictwa. O historii samolotu więcej możecie się dowiedzieć na stronie internetowej producenta, oraz na firmowym blogu na którym jest kilka bardzo interesujących artykułów Grzegorza Mazurowskiego, zachęcam do lektury nawet jeżeli sam samolot Was nie zainteresuje.

Budowę Fokker E.V w polskich barwach planowałem od dawna z zestawu firmy Roden, więc wydanie nowego modelu bardzo mnie ucieszyło.

Arma Hobby wydała dwa zestawy modelu, różniące się zawartością i rzecz oczywista ceną.
Zestaw Junior który tutaj zaprezentuję, oraz zestaw Expert.
Zestaw Junior przeznaczony jest dla modelarzy początkujących, ale również dla średnio zaawansowanych którzy chcą zrobić model bez fototrawionych dodatków i w prostszym, choć również efektownym malowaniu.

Przejdźmy więc do zawartości. Wszystkie części modelu zostały umieszczone na jednej ramce wtryskowej.


Części maja ładną satynową powierzchnię, detale są dobre i wyraźne. Nadlewki występują, ale w okolicach samej ramki, a nie części więc nie stanowi to problemu.
Co zwraca szczególna uwagę to sposób zaprojektowania modelu. Jest tu kilka genialnych wręcz rozwiązań, ułatwiających poprawny montaż modelu i zachowanie geometrii.
Szczegółowo piszę to w dalszej części, tymczasem przejdźmy do instrukcji.Instrukcja jest prosta i czytelna. Kolory farb podano według numeracji firmy HATAKA oraz numery FS pozwalające na pewny dobór farb również innego producenta. Kokpit jest ładnie zdetalowany, zawiera wszystko co potrzeba.
Na powyższym fragmencie instrukcji widać górną część kadłuba która jest zintegrowana z wspornikami skrzydła. Dzięki temu łatwo zachować geometrię i montaż płata jest znacznie łatwiejszy, szczególnie dla początkujących modelarzy.
Z prawej strony widać sposób montażu podwozia. Golenie są połączone pomocniczymi wspornikami, które należy wkleić w szablon nr 22. Dzięki temu zachowamy idealne kąty nachylenia. Po przyklejeniu do kadłuba odcinamy szablon wraz z wspornikami i mamy gotowe podwozie o idealnej geometrii. Genialne rozwiązanie!
Kalkomania zawiera tarcze zegarów i wskaźników znajdujących się w kokpicie i poza nim.

W zestawie Junior producent przewidział dwa malowania, jedno dla maszyny niemieckiej, jedno dla polskiej. To drugie jest najprostsze do wykonania i przedstawia samolot używany w Polskim Lotnictwie w latach dwudziestych.


Drugi schemat malowania, znacznie bardziej efektowny i widniejący na pudełku:


I tutaj warto przyjrzeć się kalkomaniom dołączonym do zestawu Junior, a wydrukowanym przez polski Techmod.


Jak widać, czarne pola żółto-czarnej szachownicy są w formie kalkomanii. Wystarczy kadłub pomalować na żółto i nałożyć kalkomanie i otrzymujemy bardzo interesujący i wyróżniający się model samolotu. Genialne.

Zestaw zawiera jeszcze kliszę z wiatrochronem. Na wszelki wypadek są dwa, gdyby coś poszło nie tak, lub niewielka cześć zgubiła się.


Kilka zbliżeń na detale modelu.
Płat został wykonany jako jedną część. Bez wchodzenia w technologię produkcji zaznaczyć wypada, że na powierzchni płata występują niewielkie wgłębienia. Natomiast wiele wskazuje na to, że w pierwszych wtryskach było to znacznie bardziej widoczne. Możliwe że było to związane z samym ustawieniem wtryskarki. Widziałem zdjęcia płatów na których było to nieco bardziej widoczne.Te niewielkie zapadnięcia tworzywa spowodowały pewne zawirowania w internetowej społeczności modelarskiej. Moje zdanie jest takie, modelarz dla którego jest to problem, bez trudu poradzi sobie z jego rozwiązaniem za pomocą grubszej warstwy podkładu itd. Natomiast będą i tacy którym to zupełnie nie będzie przeszkadzać. Sam niebawem się przekonam, bo model długo nie będzie czekał w kolejce do warsztatu.

W dolnej części płata widać spore otwory pod zastrzały. Kolejne znakomite rozwiązanie. Gniazda spowodują bezproblemowe osadzenie i mocne sklejenie elementów.

PrNa uwagę zasługują silnik i kolektory ssące:

Podsumowując model robi bardzo dobre wrażenie. Zestaw Junior zawiera wszystko co potrzeba nie tylko dla początkujących modelarzy. Części wtryskowe są dobrej jakości, detale i linie podziału na skrzydle wyraźne.
Czytelna instrukcja, ciekawy sposób zaprojektowania, ułatwiający pracę mniej doświadczonym oraz cena modelu na poziomie 28 zł sprawiają że jest to dobry zestaw dla początkujących.

Maciej.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Prawie Idealni , Blogger