stycznia 02, 2018

50 najsłynniejszych linii kolejowych w historii, recenzja książkiKoleją interesuję się od dawna. Jako dziecko byłem oczywiście zafascynowany parowozami, modelami pociągów i rzecz jasna kolejką PIKO.

To druga książka z serii "50" wydawnictwa almapress, która trafiła w moje ręce.
Poprzednią recenzję, "50 typów broni, które zmieniły bieg historii" możecie przeczytać tu- <KLIK>

Jeśli myślicie, że to przynudna książka tylko dla miłośników kolei to mocno się mylicie.
Oczywiście im spodoba się na 100%, ale jestem pewny, że i wielu innym osobom ciekawym świata.

Osobiście kiedy zacząłem ją czytać, oderwać mogły mnie od niej tylko poważne obowiązki.

Linie kolejowe i sama kolej jest bowiem tylko zwornikiem setek porywających historii o ludziach, dziesiątek anegdot, opowieści o oszałamiających karierach, bankructwach, olbrzymim wysiłku i ofiarach.
Kolej rodziła się bowiem z determinacji, wysiłku, potu, krwi i łez. Tłem jej rozkwitu często była korupcja, intrygi, wyzysk i oszustwa.

To, że kolej zmieniła świat jest oczywiste, ale jak bardzo i w jakich niespodziewanych obszarach życia, to już przekonacie się sami.

Poznajcie opinie Marka Twaina na temat kolei, dowiedzcie się jaki wpływ na rozwój kolei w Europie miał romans króla Belgii z urocza tancerką, poznajcie zwykłych pasażerów i ich odczucia z podróży,  historię walki o prawo pracy i prawa wyborcze kobiet i jaką w tej walce rolę odegrała kolej.

Przenieście się na paryski dworzec na którym pewien "szaleniec" o nazwisku Monet kazał kolejarzom przestawiać lokomotywę aby nie psuła mu perspektywy i co rzeczeni kolejarze o nim myśleli.
Spotkajcie Florence Nightingale, "matkę wszystkich pielęgniarek" i jej wagony specjalne w których opatrywano rannych pod murami Sewastopola żołnierzy.
Dowiedzcie się jak kolej umożliwiła powstanie Kanady, kto narzekał w Izbie Gmin na jakość kanapek serwowanych na stacjach, czyimi zwłokami wypromował się Pullman (twórca luksusowych wagonów), czemu służyła pierwsza linia kolejowa w Rosji, a także jakie były stopy zwrotu za inwestycje w linie kolejowe.

Mnóstwo niezwykle interesujących historii, ze smakiem przez autora przedstawionych pozwala się wczuć w "ducha" epoki żelaza i pary.
Zdecydowanie książkę "50 najsłynniejszych linii kolejowych w historii" polecam wszystkim, nie tylko miłośnikom kolei.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Prawie Idealni , Blogger