czerwca 14, 2017

MODELARSTWO - jak robić zdjęcia modeli

Zdjęcie wykonane smartfonem, światło dzienne.

Jak zrobić w prosty sposób zdjęcia modeli?


Internet zmienił nasz świat na prawie każdej płaszczyźnie, również hobbystycznej.
Media społecznościowe, czy też fora internetowe łączą społeczność modelarzy, pozwalając dzielić się wiedzą jak również pokazywać swoje prace. Podstawą są tutaj zdjęcia.
Gotowych modeli, kupionych zestawów, poszczególnych etapów budowy modeli itd.

Nie każdy modelarz, szczególnie początkujący jest zawodowym fotografem.
Nie każdy z nas posiada profesjonalny aparat fotograficzny do zdjęć makro z odpowiednim obiektywem, stanowisko czy studio, statywy, namioty bezcieniowe itd.

Na wstępie dodam, że nie jestem fotografem tylko modelarzem. Gdy zaczynałem robić zdjęcia swoich modeli, poradników pisanych przez profesjonalistów przeczytałem i obejrzałem sporo. Doszedłem do wniosku, że dla początkujących są one po prostu nieprzyjazne.
To co tu napisze nie wyczerpuje tematu, każdy może sięgnąć dalej i głębiej.

Chcę tutaj tylko przekazać podstawowe informacje jak praktycznie bez sprzętu fotograficznego zrobić przyzwoite i czytelne zdjęcia Twoich modeli. Tak, aby wyglądały starannie, było coś na nich widać. Bez wchodzenia w fachową terminologię.

Zrobiłeś model i chcesz pochwalić się światu? 

Nie ma znaczenia czy jest to modelarstwo kartonowe czy modelarstwo plastikowe. Musisz zrobić dobre zdjęcie swojego modelu.

Aparat kompaktowy, światło dzienne.


Jak więc zrobić zdjęcia modelu?

Sprzęt

Jeśli posiadasz cyfrowy aparat fotograficzny to już jest OK. Dobrze gdy ma jakiś choćby minimalny zoom optyczny i opcje ustawień "Makro". Na tym ustawieniu robi się zdjęcia małych przedmiotów, najczęściej jest oznaczana symbolem kwiatka.
Nieco lepszą opcją jest średniej klasy smartfon. Zadziwiające jest jak dobre zdjęcia można dzisiaj zrobić takim sprzętem. Jest w sieci też sporo poradników jak robić dobre zdjęcia smartfonem.
Całkiem przyzwoite są cyfrowe kompakty i niejednokrotnie robią bardzo dobre zdjęcia.


ŚwiatłoAbsolutną podstawą dobrych i czytelnych zdjęć jest światło. Światło sztuczne nie jest dobre, bo zwykle ma ciepłą barwę która przekłamuje kolory. W tym przypadku dobrze zaopatrzyć się w żarówkę fotograficzną, a najlepiej dwie. Ważne aby miała temperaturę światła zbliżona do dziennego. Nie jest to wielki wydatek, ale jeżeli nie chcecie na początek go ponosić to pozostaje światło dzienne.Światło dzienne nie oznacza, że model ma stać na brudnym parapecie, w pełnym słońcu czy też na trawniku przed blokiem. Zdjęcia w słońcu zwykle wyglądają słabo.
Idealne jest dzienne rozproszone przez chmury światło słoneczne w środkowej części dnia.
Nie chcecie inwestować? To trzeba czasem poczekać kilka dni na dobre warunki do zrobienia zdjęć.

TłoPonieważ chcecie zrobić zdjęcia swojego modelu i on ma być głównym obiektem na tych zdjęciach, trzeba zadbać o odpowiednie tło.
Najlepiej gdy tło przy fotografowaniu modelu jest białe i jednolite.
Niektórzy wolą czarne lub błękitne, ale to już wymaga nieco większej wiedzy i praktyki.
Na początek białe jest bardzo dobre.

Tło najprościej wykonać z arkusza brystolu czy też w miarę sztywnego papieru. Dla małych modeli czasem wystarcza kartka A4, ale zawsze lepiej mieć większy arkusz.

Można kupić gotowe tło fotograficzne, takie jak na zdjęciach. Moje kosztowało ok 6 zł. Dostępne na portalach aukcyjnych i sklepach internetowych. Mnóstwo różnych wzorów i kolorów. Takie gotowe tło jest trwałe i dobrze wygląda na zdjęciach.

Ponieważ zdjęcia modeli zwykle lądują w internecie czy na FB, warto abyście uchronili się przed salwami śmiechu, gdy tłem dla Waszych modeli będzie brudny zatłuszczony obrus, nadgryziona zębem czasu narzuta, brudna bielizna, pozostałości posiłków czy zwykłe śmieci.
Tak, tak, takich zdjęć widziałem i widuję nadal sporo. I w takich sytuacjach ludzi bardziej interesuje nie Wasz model, a ogórek na drugim planie, popielniczka pełna petów, nadpsuty owoc czy butelka po piwie.

Po zrobieniu zdjęć, warto je choćby wykadrować, aby tło obejmowało cały kadr i na krawędziach nie uwidaczniały się jakieś "bety".

Ustawienie i aranżacjaAby zdjęcie modelu było czytelne, musi on być dobrze oświetlony i strona którą fotografujecie nie może być w cieniu. Dlatego zdjęcia robione na parapecie wyglądają do niczego, bo światło pada na model z drugiej strony.
Zdjęcia starajcie się robić nie pod światło. Jeżeli jakieś detale nadal są zaciemnione można użyć kawałka folii aluminiowej i ustawić ją tak aby kierowała nieco dodatkowego światła na model.

Czasem warto na jednym ze zdjęć umieścić jakiś przedmiot porównawczy. Niech to jednak będzie coś estetycznego i o wymiarach powszechnie znanych. Popularne są monety.

Warto poeksperymentować z aranżacją zdjęć w terenie i nie chodzi tu bynajmniej o ustawianie czołgu w trawie czy samolotu na asfalcie. Taki model powinien mieć już jakąś formę podstawki i ustawiamy go tak aby płynnie gubić odległość z otoczeniem, np. linią drzew, zabudowaniami itd.

Minimum obróbki

Aparaty cyfrowe i smartfony pozwalają na bieżąco sprawdzić jakie zdjęcia wykonaliśmy.
Dobrze jest zrobić ich nieco więcej niż potrzeba i po zgraniu na komputer wybrać kilka najlepszych. Pozbywamy się nieostrych zdjęć. Pozostałe kadrujemy i ewentualnie rozjaśniamy.

Gotowe 

Staranne czytelne zdjęcia sprawią, że lepszy będzie ich odbiór przez osoby, którym chcecie pokazać swoje modele.
Ewentualne niedoskonałości będzie można wskazać i podpowiedzieć co zrobić aby następny model był jeszcze lepiej wykonany.
Nieostrych, kiepskich zdjęć nikt nie chce oglądać.

Kilka zdjęć innych modeli.

 Zdjęcie w trakcie budowy, smartfon, żarówka fotograficzna.


Aparat kompaktowy, światło dzienne, tło fotograficzne.

 Aparat kompaktory, światło dzienne.


Smartfon, światło dzienne.


 Zdjęcie w trakcie budowy, smartfon, żarówka fotograficzna.


 Aparat kompaktowy, żarówki fotograficzne (2szt.).


Aparat kompaktowy, światło dzienne.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Prawie Idealni , Blogger