stycznia 14, 2017

Modelarstwo - jak zacząć?W dzisiejszym świecie spora cześć działań dzieci i młodzieży przenosi się do świata wirtualnego. 
Postępu nie zatrzymamy, jednak warto zainteresować młodych także innymi formami spędzania wolnego czasu, niż tylko wpatrywanie się w ekrany LCD. 

Jedną z takich form jest modelarstwo. 

Spora cześć z nas, którzy mamy dziś dzieci w wieku szkolnym, o modelarstwo miała sposobność się "otrzeć". Dość popularne w latach 80-tych było poświęcanie kilku lekcji zajęć technicznych na sklejanie plastikowych samolotów. Dziewczęta w tym czasie raczej robiły coś innego.

Niektórzy zapewne zajmowali się w młodości tym hobby. Od tamtych czasów sporo się zmieniło.

Ten post nie jest poradnikiem, kompendium wiedzy, czy wskazaniem jedynej słusznej drogi.

Chciałbym tu zawrzeć garść podstawowych informacji, przydatnych dla rodziców którzy chcieliby zainteresować swoje dzieci tym szlachetnym hobby, a może nawet wspólnie się nim zająć?

Nie wystarczy kupić w sklepie nawet najlepszego zestawu, położyć na biurku i powiedzieć: zrób sobie. 
Ważne także aby przeanalizować zainteresowania dziecka i dostosować do nich dziedzinę modelarstwa.

Podstawowy podział modelarstwa:

- modelarstwo RC
- modelarstwo redukcyjneModelarstwo RC zajmuje się budową modeli, których podstawową funkcją jest odtwarzanie poruszania się danego obiektu (pojazdu, samolotu, statku) oraz różnych jego funkcji. 

Nazwa RC pochodzi od Radio Control, czyli sterowania falami radiowymi. Nie jest to tanie hobby. Dostępnych jest wiele rodzajów gotowych modeli, które są od razu gotowe do użycia. Są proste zestawy do samodzielnego montażu oraz bardziej skomplikowane. Złożenie takiego modelu można też zlecić wyspecjalizowanej firmie lub doświadczonemu modelarzowi. Modele RC mają różne rodzaje napędu, od elektrycznego, przez spalinowy, po turbiny elektryczne a nawet maszyny parowe!

Największą estymą cieszą się modele RC, które mają cechy modeli redukcyjnych (o tym niżej) i są budowane przez modelarzy nie z zestawów tylko od podstaw, na podstawie planów. Takim model może powstawać latami i osiągnąć koszty średniej klasy samochodu!

Oczywiście nie polecam takiej inwestycji zanim nie będziecie mieli pewności, że dziecko się tym zainteresuje :)

Mamy do wyboru modele samochodów, pojazdów wojskowych, czołgów, samolotów i śmigłowców oraz statków i okrętów (w tym podwodne!) a nawet żaglowców. Modelarstwo redukcyjne zajmuje się odtwarzaniem obiektów w skali, ze szczególnym uwzględnieniem realizmu. Model ma dawać złudzenie obserwacji prawdziwego obiektu znacznie pomniejszonego. W modelarstwie redukcyjnym modele mogą mieć funkcje ruchowe, ale nie jest to najważniejsze.Podstawowe kategorie modelarstwa redukcyjnego to:

- lotnictwo
- pojazdy wojskowe i czołgi
- statki i okręty
- pojazdy cywilne
- budynki
- figurki
- dioramy
- kolejOczywiście to tylko najpopularniejsze kategorie. Generalnie buduje się modele wszystkiego co nas otacza oraz interesuje. 
Więc jeżeli mamy w domu fana Gwiezdnych Wojen bez problemu znajdziemy model dla niego. 

Modele redukcyjne dzielą się jeszcze ze względu na materiał z jakiego są wykonane, co jest kluczowe dla techniki ich budowy:

-Modele plastikowe - najpopularniejsze, dostępne w zestawach do sklejenia o różnym stopniu trudności i ilości detali. Bez problemu znajdziemy coś na początek. Ceny przyzwoitych zestawów zaczynają się od 20 zł. Na nich skupię się w dalszej części.

-Modele kartonowe - również popularne, szczególnie za sprawą wydawanego przez dekady w Polsce Małego Modelarza. Budowa modeli z kartonu nie należy do najprostszych, ale efekty są niesamowite. Zestawy są dostępne w formie zeszytów (czasem niemal książek) z częściami, które należy wyciąć, uformować i skleić. 

-Modele multimedialne - zestawy raczej dla zaawansowanych modelarzy. Części z modeli są wykonane z tworzyw, żywic, metalu, drewna, blaszek. Nie polecam na początek.

Na początek przygody z modelarstwem redukcyjnym polecam modele plastikowe. 

Najlepiej jeżeli mamy możliwość wybrać się do typowego sklepu modelarskiego. 
Dziecko będzie mogło sobie wybrać co je interesuje, sprzedawca zwykle doradzi dobry zestaw na początek i można będzie zaopatrzyć się w niezbędne na początek narzędzia i materiały. 
Jeśli nie mamy możliwości odwiedzenia takiego sklepu to dobrze jest poszukać opinii w internecie, na forach i grupach tematycznych. 
Kupowanie pierwszego lepszego zestawu w supermarkecie czy sklepie z zabawkami nie zawsze dobrze się kończy. 
Możemy kupić dziecku zestaw który jest wadliwy, źle dopasowany i tylko je zniechęcimy do pracy, gdy natrafi na trudności z którymi i "stare wygi" sobie często nie radzą. 
Niestety spora cześć producentów pakuje w ładne pudełka stare zestawy z lat 60-tych, które mają już liczne wady produkcyjne. W miarę pewnym zakupem są tzw. "gift kit" zestawy zawierające oprócz modelu, również klej, pędzelek i podstawowe farby do jego wykonania. Na początek wystarczą. 


Kupiliśmy dziecku model samochodu, samolotu czy czego tam sobie życzyło i co dalej? 


Modelarskie MUST HAVE

- Klej modelarski - niezbędny.

- Nożyk - podstawowa sprawa. Najlepszy jest typu skalpel, ale rozumiem, że nie każdy chce takie coś dawać dziecku do ręki. Można na początek posługiwać się mniejszą wersję nożyka do tapet.

- Pilnik - mały metalowy pilnik, tzw. iglak, do kupienia w sklepach budowlanych, narzędziowych lub modelarskich przydają się również pilniki kosmetyczne do polerowania paznokci :D

- Małe szczypce do cięcia drutu - do odcinania części od ramek.

- Pęseta.

- Pędzelki artystyczne lub modelarskie.

- Podstawowe farby modelarskie, najlepiej na początek akrylowe.


Z czasem ilość narzędzi będzie się zwiększać, do nieskończoności włącznie :)

Otwieramy pudełko...W pudełku znajdziemy plastikowe części modelu w ramkach. Im więcej tych części tym model dokładniejszy. Części występują najczęściej w odcieniach szarości, ale nie jest to regułą. Istnieją zestawy, szczególnie modele samochodów w których części wykonane są z tworzywa w kolorze właściwym dla danych elementów np. chromowane zderzaki, opony. Zazwyczaj też mamy części przezroczyste do wykonania szyb, świateł itd. Każdy zestaw zawiera obrazkową instrukcję montażu modelu oraz jego malowania. Zwykle zawiera też kalkomanie tj. różne oznaczenia, które nanosimy na pomalowany model.

W zapoznaniu się z podstawowymi technikami możemy skorzystać z internetu. 
Wielu modelarzy prowadzi blogi lub kanały na YouTube, gdzie prezentują krok po kroku budowę modelu. Zazwyczaj to dobre źródło wiedzy, ale wiadomo jak to w internecie. Są rzetelne informacje jak i takie zupełnie nieprzydatne. 

Kolejnym źródłem są gazety o tematyce modelarskiej. Znajdziemy tam min. porady i relacje z budowy modeli. Jakość tych materiałów jest bardzo dobra. Komercyjne pismo nie opublikuje byle czego.

Jeżeli dziecku spodoba się to hobby, można zapiać je na zajęcia do modelarni. Istnieją przy niektórych domach kultury. Zajęcia są prowadzone przez doświadczonych modelarzy z wykształceniem pedagogicznym. Często takie kluby uczestniczą w wystawach i festiwalach modelarskich. Pod okiem instruktora Wasza pociacha na pewno szybko nabierze wprawy i zadziwi Was swoimi zdolnościami.

W niektórych miejscowościach cyklicznie odbywają się wystawy i festiwale modelarskie.
Warto wybrać się na nie z dzieckiem. Oprócz możliwości obejrzenia pięknych modeli, które mogą okazać się inspiracją, na takich imprezach organizowane są warsztaty. Dzieciaki dostają bezpłatnie modele i pod okiem instruktora budują je w trakcie warsztatów. Jest to świetny sposób na sprawdzenie swoich umiejętności jak i na ich udoskonalenie.

Po co to wszystko?

Modelarstwo to hobby, natomiast ma swoje zalety. Uczy cierpliwości, precyzji, wytrwałości. Budowa modelu skłania do samodzielnego poszukiwania informacji, konstruktywnego myślenia i kreatywności. 
Takie cechy przydają się w dorosłym życiu.

Warto spróbować!Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Prawie Idealni , Blogger